O marzeniach (i marzycielach z okazji ich święta)

Marzyciele obchodzą swoje święto 8 września. Oczywiście, nie wszyscy marzyciele o tym wiedzą i dobrze im jest tak, jak jest. Ponieważ samo marzenie wystarcza, by najzwyklejsze chwile przemienić w święto.

Marzenia to coś innego niż plany. Niż kaprysy. Niż ambicje. To wyobrażanie sobie, co by było gdyby… i odczuwanie przy tym błogiej przyjemności. Taką to definicję marzenia ukułam naprędce, czytając to i owo na temat marzycielstwa. Tak, jak najbardziej można się z tą definicją nie zgodzić i ułożyć swoją własną.

Marzenia: szkodzą, czy pomagają?

Rozmaite artykuły i cytaty na temat marzeń nie są spójne… Jedne przekonują, że marzenia to sens życia, inne — że sens życia odbierają. Podczas gdy według jednych marzenia nigdy nie umierają, według innych — potrafią pryskać jak bańki mydlane, pozostawiając po sobie najwyżej mokrą plamkę. No zobaczcie:

Jeśli ktoś spełnia wszystkie nasze marzenia, kolejne stają się tylko kaprysami. Najpiękniejsze są marzenia niezrealizowane, bo to one nadają życiu sens.

R. Kosik: Felix, Net i Nika

***

Pokaż mi serce nie opętane zwodniczymi marzeniami, a pokażę ci człowieka szczęśliwego.

N. H. Kneinbaum: Stowarzyszenie umarłych poetów

***

Jeśli z przekonaniem i uporem dąży się ku swoim marzeniom, osiągnie się zwycięstwo, które w zwykłym dniu nie jest osiągalne.

N. H. Kneinbaum: Stowarzyszenie umarłych poetów

***

Marzenia nie umierają. Już myślisz, że są martwe, a one tylko zapadły w sen zimowy jak wielki stary niedźwiedź. A gdy takie marzenie drzemie dłuższy czas, niedźwiedź budzi się głodny i zły.

H. Coben: Bez śladu

***

Marzenia umierają i przepadają w otchłani czasu, to jedna z gorzkich prawd życia. Jedna z wielu.

S. King: Łowca snów

***

Trwaj przy swoich marzeniach tak długo, jak będziesz mogła, Marigold. Marzenia są nieśmiertelne. Czas nie może ich zabić ani zniszczyć. Można się zmęczyć rzeczywistością, ale nie marzeniami.

L. M. Montgomery: Czary Marigold

***

Żarłocznych ambicji ludzi nigdy nie zaspokoją spełnione marzenia.

J. Green: Gwiazd naszych wina

***

Można powiedzieć, że są marzenia i marzenia. Jakby marzenia, które pomagają i takie, które szkodzą. Jak je rozróżnić? Tego chyba do końca nie wie nikt. I bardzo dobrze, bo jeśli chodzi o marzenia – nie mogą być oczywiste, zrozumiałe, pojmowane przez każdego tak samo.

Psychologowie wyróżniają jednak taki rodzaj marzenia jak Maladaptive daydreaming. Oznacza to, że osoba marząc ucieka od rzeczywistości. Od psychopaty różni ją jedynie to, że wie, iż marzenia to marzenia, a nie fakty. Tacy marzyciele są uzależnieni od swych marzeń – nie mogąc stawić czoła problemom w życiu prywatnym czy/i zawodowym. Jak każde uzależnienie, sprawia, że pojawiają się problemy w funkcjonowaniu społecznym tych osób. Zdaje się, że takich marzycieli znała K. Rowling, skoro napisała, że:

Niczego nie daje pogrążanie się w marzeniach i zapominanie o życiu.

Harry Potter i kamień filozoficzny

Marzenia: najpiękniejszy dar?

To, że możemy marzyć, ponieważ mamy wyobraźnię, bezsprzecznie uważam za wielki dar. A osobom pozbawionym marzeń (przez rodziców, nauczycieli, wojny, choroby, etc.) należy się wielkie współczucie. Tak mi się wydaje…

Zakładam, że wśród nas jest jednak wielu takich, którzy nie pozwolili odebrać sobie marzeń. I właśnie ci mogą sobie z przyjemnością podumać/porozmawiać na takie tematy jak:

  • Z kim ostatnio rozmawiałaś/rozmawiałeś o swoich marzeniach?
  • Czy masz osobę/osoby, z którą/którymi marzycie o tym samym?
  • Czy warto strzec swych marzeń, jak najdelikatniejszej tajemnicy?

Im dłużej żyję na tym świecie, tym częściej odpowiadam sobie na trudne pytania słowami: to zależy. Jednocześnie zauważyłam, że jestem ostrożniejsza, jeśli chodzi o dzielenie się marzeniami. Moimi osobistymi, które – siłą rzeczy – dla nikogo nie będą ważne tak, jak dla mnie. Nigdy.

Gdybym miał niebios wyszywaną szatę
Z nici złotego i srebrnego światła,
Ciemną i bladą, i błękitną szatę
Ze światła, mroku, półmroku, półświatła,
Rozpostarłbym ci tę szatę pod stopy,
Lecz biedny jestem: me skarby – w marzeniach,
Więc ci rzuciłem marzenia pod stopy,
Stąpaj ostrożnie, stąpasz po marzeniach.

W. B. Yeats

Inne kwestie dotyczące marzeń warte przegadania to np.:

  • Kto z Waszego otoczenia jest największym marzycielem?
  • Czy możliwe, że osoba ta jest typem marzyciela malaptywnego?
  • Czy wyobraźnia marzycieli to nie najdoskonalsza broń przed złem tego świata?
  • Czy marzyciele to raczej leniuchy, którzy zbyt dużą wagę przywiązują do tego, by nie stąpać twardo po ziemi?
  • Czy marzenia pojawiają się dlatego, że zawsze chcemy czegoś więcej?
  • Czy wolimy nie marzyć, ponieważ boimy się, że marzenia są skazane na porażkę?
  • Czy spełniając marzenia przekraczamy własne granice i to jest piękne?

Literatura: S. Heshmat: The Difference Between Dreamers and Doers, Psychology Today; Jak spełniać marzenia, Charaktery 7/2016; M. Wawrzyniak: Kto Ci ukradł marzenia? Gliwice 2020; Fot. Pixabay/Ady34