Lasy, góry, mokradła, morza, jeziora, rzeki (i ich brzegi), wulkany, jaskinie — wszystkie mają swoje historie stworzenia. W każdej z tych krain żyją nie tylko zwierzęta, drzewa, kwiaty i krzewy, ale i duchy… dobre i złe.
Dzika Ziemia. Wierzenia i legendy o dzikich krainach powstała z myślą o tych, którzy chcieliby wiedzieć, jakie duchy mogą spotkać podczas wyprawy do lasu, a jakie podczas wędrówki po górach.
To niejako 2 część Dzikich mitów. Wydana przez wydawnictwo Świetlik (szkoda, że już nie przez Słowne, jak mity) w 2023 roku. W obu tych pięknych książkach powtarza się tylko jedna informacja. Chodzi o kielichy naparstnic, które – według legend – zakładały sobie na łapki lisy, by chronić się przed wilgocią rosy i ciszej zbliżać się do upatrzonej ofiary.
Legendy o stworzeniu lasu i leśnych stworzeniach
Dawno, dawno temu, lasy były niemal wszędzie. Chroniły, karmiły i inspirowały do powstawania rozmaitych legend na temat drzew, zwierząt i roślin leśnych. Aktualnie lasów ubywa… I zdaje się, wierzenia leśne też straciły na znaczeniu. A jednak jest w nich ( i w lasach i wierzeniach leśnych) coś, co jest nam bliskie. Jeszcze. Może dlatego te opowieści tak miło się czyta? O białej lilii jelonce, co ma cętki jak jelenie i pstrągi, wszechpotężnym jesionie (Yggdrasil). O pierwiosnkach, które są kwiatami-kluczami, którymi posługują się wróżki (zamknęły nimi zamki, gdzie ukryły niezwykłe skarby). Nie mówiąc już o takich mitycznych stworzeniach leśnych jak:
- Satyrach,
- leśnym strażniku Curupira o pomarańczowych włosach (brazylijskim myśliwym polującym na… myśliwych),
- mądrych Ludziach Mchu
- wilkołaku „loup-garou”,
- centaurach…
Czy leśnych duchach i duszkach: Tapio, wróżkach, driadach, Anhanga (pod postacią białego jelenia z czerwonymi oczami), Tengu, elfach…
Przez pradawne dzikie lądy i wody całego świata
Dla mnie najciekawsza była część poświęcona lasom, ale po niej następuje jeszcze pięć kolejnych, które spodobają się wielbicielom innych dzikich krain. Fajnie, że tak jak w poprzedniej książce Claire Cock-Starkey nie kończy się na wierzeniach i postaciach znanych z mitów greckich i rzymskich. Trzeba też przyznać, że podobnie jak Dzikie mity – rozbudza ciekawość dotyczącą folkloru i dawnych podań. I inspiruje do tego, by podczas bliższych i dalszych wycieczek – patrzeć na świat natury jak na absolutnie baśniową scenerię…
Polecam jako prezent dla dzieci powyżej 5-6 roku życia (górna granica wieku nie istnieje). W pakiecie z Dzikimi mitami lub osobno.
Najnowsze komentarze