Z okazji zbliżających się Godów – garść staropolskich słówek w serdecznych życzeniach. Przede wszystkim życzę Wam zdrowia – aby Święta nie zaczęły się ani nie skończyły jakąś ohydną parskaczką.
Niech błogość Wam sprzyja i oby nigdy nie zabrakło Wam ludzi cichych ani tych skłonnych do fochownych rozmów. Tak w domu, jak w pracy. Niech blisko Was będą również ludzie cirpiący – wtedy i Wam będzie łatwiej o cirpiącość dla Waszych rodziców, dzieci i w ogóle wszystkich krewnych, powinowatych, przyjaciół, znajomych, a nawet nieznajomych. Niech błożą Wam dobrzy ludzie…
Tym, którzy zimę bezśnieżną uważają za bezlepicę – życzę by jeszcze pośniożyła Wasze miejsca na ziemi. By ci, co lubią szwendać się po lasach albo tylko od czasu zerkać za okno z ciepłego pokoju – mogli podziwiać świat osnuty „szklącym się diamentem” i „cukry lodowate” na drzewach, pniakach i krzewach. O tych diamentach i cukrach pisała Elżbieta Drużbacka w czasach saskich, ale jeszcze przecież pamiętamy je z własnych zim dziecinnych…
Niech się udadzą wszystkie czasta i giżki. A od potrząsków niech pachnie na dom cały. Życzę Wam samych miłych wspomnień z tych Godów.
Luiza
słowniczek:
parskaczka – katar z kaszlem
błogość – szczęście
cichy – skromny, łagodny
fochowny – żartobliwy
cirpiącość – cierpliwość (cirpiący – cierpliwy)
błożyć – sprzyjać
bezlepica – absurd, niedorzeczność
pośniożyć – okryć śniegiem
czasto – ciasto
giżka – nadzienie
potrząski – przyprawy (np. korzenne)
Mikołaj zainspirował, czyli kursik staropolskich słówek – cz. 1.
O kreaturach, czyli kursik staropolskich słówek – cz. 2.
Literatura:
Słownik staropolski, opr. A. Krasnowolski, W. Niedźwiedzki, Warszawa ok. 1920,
Słownik staropolski, witryna Pracowni Języka Staropolskiego – Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie, https://pjs.ijp.pan.pl/sstp.html
Ha,ha… cudne!
A ja dziś przy kuchni stałam cały dzień. Przygotowując coś mówiłam do eMa, że dawniej na mojej wsi starzy ludzie mówili Wilia zamiast Wigilia. Ja to jeszcze pamiętam…
Życzenia samego dobrego zostawiam… Niech Ci wszystko błoży 🙂
A widzisz 🙂 Ściskam świątecznie 🙂
Fajnie się to czytało 🙂 Wesołych świąt
Dziękuję 🙂 Wszystkiego najlepszego 🙂
Świetny słowniczek 🙂 wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia 🙂
Dziękuję i serdecznie a świątecznie pozdrawiam 🙂
To dlaczego foch się teraz kojarzy z urazą?
Życzę Świąt radosnych i fochownych w tym dawnym znaczeniu.🤗🎅🏻💥🎄
Oj, nie jestem taką specjalistką od historii języka polskiego jak mogłoby się wydawać… Ale sporo wskazuje na to, że już w epoce staropolskiej fochy też oznaczały dąsy i dodatkowo jeszcze: figlarne żarty 🙂 Żeby było jeszcze dziwniej – fochy to zdrobnienie od fortele, które przyszło do nas z języka niemieckiego i znaczy/ło podstęp. Skomplikowany ten nasz język był i jest 🙂 Najlepszego 🙂
Czytałam z wielką ciekawością 🙂
Radosnych Świąt!
Dziękuję i również życzę najlepiej 🙂
Zdrowych Wesolych Swiat :*