O tym, co znaczy wybiórczość żywieniowa u dorosłych oraz o tym, że sumienne osoby… jedzą ryby?

Czy można poznać charakter i problemy człowieka po tym, jak i co je? Psychologie [1] zbadali związek tego jak i co jedzą ludzie z tym, jacy są… Ciekawa jestem, co Państwo powiedzą na temat wyników tych badań. Na deser o będzie  tym, co psychologia sądzi o ludziach, którzy często fotografują jedzenie.

Kiedy czytałam artykuł nt. tych badań, przypomniało mi się jak dawno, dawno temu, pewien ksiądz podczas kazania, postanowił udzielić wiernym pewnej wskazówki. Otóż nie mógł już dłużej słuchać, jak dorośli ludzie spowiadali się z tego, że… znów marudzili przy jedzeniu. Być może te osoby wyczuwały, że ich wybiórczy sposób jedzenia koreluje z tym, że grzeszą będąc … osobami, którym trudno dogadać się z innymi, łatwo wpadającymi w gniew i w ogóle?

Teoretycznie, najlepsi towarzysze życia (i pracy) to ludzie, którzy nie są zbyt wybredne jeśli chodzi o jedzenie (a idealnie, gdy nie sięgają zbyt często po węglowodany i mięso).

Jedzenie wybiórcze w dzieciństwie a u dorosłych

Z reguły nie przejmujemy się zbytnio, gdy dziecko stawia na dość ograniczone menu. Sporo rodziców wychodzi z założenia, że to przejdzie. I faktycznie — najczęściej przechodzi. Ale czasami nie. Jeśli dorosła osoba je tylko przysłowiowe trzy rzeczy na krzyż nie tykając innych produktów, może to świadczyć o tym, że jej rozwój społeczny nie uzyskał poziomu, który powszechnie uznawany jest za tzw. normę. Te osoby mają też zdecydowanie mniejszą odporność na stres.

Co ciekawe, często ludzie ci mają idealną sylwetkę.

Zwolennicy węglowodanów to furiaci?

Odkąd pamiętam, bardzo wyrozumiale traktują swoją skłonność do węglowodanów pod różnymi postaciami. Ziemniaki, kluski, pieczywo, słodycze… jem z radością, bo kiedyś lekarka mojej córki powiedziała mi, że mózg żywi się węglowodanami.

Nie dalej jak dziś przy obiedzie pojechałam teściówce, która zajadając mięso, nie zagryzając pełnoziarnistym pieczywem, chełpiła się, że jej mózg i tak pracuje na wysokich obrotach. Powiedziałam coś w stylu, że niech sobie wyobrazi, jak by pracował, gdyby jadła pieczywo, ziemniaki, etc…

Według badań, osoby zajadające się węglowodanami to ludzie: niesumienni i niestabilni emocjonalnie. Damn.

Sumienni  i opanowani jedzą… ryby

Wyniki badań pokazują, że osoby, które często sięgają po ryby, są przeciwieństwem tych, którzy wolą ziemniaki, kluski i ciastki. Ponieważ są: sumienni i opanowani.

Idealny partner (w życiu zawodowym, jak i prywatnym) w restauracji wybierze: właśnie rybę i warzywa. A nie mięso i ziemniaki.

Ponieważ osoby najwyżej ceniące w menu mięso, są… mało otwarci i niestabilni emocjonalnie. Jednocześnie mięsożercy to ekstrawertycy, z którymi łatwiej się porozumieć łatwiej niż z introwertykami.

Cóż, jako osoba, której dieta opiera się na węglowodanach, mogę mieć na swoje usprawiedliwienie tylko tyle, że nie jestem wybredna przy jedzeniu… Jedyny wyjątek to mięso, co akurat (w świetne ww badań rzuca na mnie pozytywne światło, podobnie jak to, że chętnie jem ryby 😀

Czytając ten artykuł myślałam również o mięsożernej Chyłce i jej asystencie, kiedy w restauracji ona zamawiała steczka a on łososia z warzywami… I w przypadku tych postaci wyniki ww. badań jakby się zgadzały.

Sekrety osób namiętnie fotografujących jedzenie

I jeszcze jedno… osoby, które czują wewnętrzną potrzebę fotografowania jedzenia to wg psychologów ludzie, którzy mają niezdrowy stosunek do jedzenia. Może to świadczyć o:

  • zbytnim zaabsorbowaniu jedzeniem,
  • zaburzeniach łaknienia,
  • skłonnościach do otyłości.

Zgadza się to Wam?

Źródła: Fotografujesz jedzenie? Możesz mieć problemy psychiczne,  What You Can Tell About Someone by How They Eat


[1] M. Jordan, F. Hana, F. Zickrgaf i in.: A Functional Description of Adult Picky Eating Using Latent Profile Analisys, The International Journal Od Behavioral Nutricion and Psychical Activity 2018, nr 13; Pfeiler, M. Tamara, B. Egloff: Personality end Eating Habits Revisited: Associacions between the Big Fice, Food Choices and Body Mass Index in a Representative Australian Sample. Apetite 2020, nr 149