Czy wkrótce spadnie śnieg? Sporo zależy od lisów i cukru w kawie…

Czy można wiedzieć, że śnieg na pewno spadnie albo na pewno go nie będzie? Tak.  A jak można się tego dowiedzieć? A np. z książki o meteorologii, która powstała dawno, dawno temu. A potem “z”: bryłki cukru w kawie, z ognia i  węgielków…

Z tego, co prawią współcześni meteorolodzy, najpierw w moim mieście ma być deszczyca, a potem, w moim kraju ma być śnieżyca. Osobiście zimą wolę zimę, dlatego życzę sobie tego śniegu jak kani dżdżu.

Czy będzie padał śnieg, czyli o lisiej czapie i lisim szczekaniu

Na książkę R. Zakrzewskiego Zarys meteorologii praktycznej trafiłam, szukając ciekawostek o dniu świstaka. Nawiasem mówiąc, okazało się, że dawniej w Polsce w okolicach MB Gromnicznej obserwowano zachowanie bobrów, tak jak w Ameryce Północnej 2 lutego obserwuje się zachowanie tzw. świszczy. W dzień słoneczny — zwierz rzuci cień i znaczy to, że wiosna będzie lada chwila. Jeśli nie — to nie.

Ale dziś chcę o tym śniegu. Zajrzałam do Zarysu, by sprawdzić, czy i po czym można spodziewać się, że z chmur sypnie białym puchem. Z oznak znałam jedynie prognozę dotyczącą lisiej czapy na księżycu. Takiej, co ma wróżyć nie tylko śniegi, ale i siarczyste mrozy. Prócz tego, śniegu spodziewajmy się, słysząc zimą szczekanie lisów…

Ogień i śnieg

Szczęśliwi posiadacze kominków mogą też sprawdzić, czy wkrótce będzie padał śnieg, obserwując płomienie. Inni mogą rozpalić ognisko. Śniegu należy spodziewać się, jeśli płomień będzie bardziej czerwony niż zwykle. I gdy drwa będą płonąć z większym niż zwykle trzaskiem i hukiem.

Podobno warto też zerknąć na żarzące się węgle. Jeśli są mocno czerwone a przy tym wydają się być bardzo lśniące — będzie i śnieg, i mróz.

Śnieg a bryłka cukru

Najmniej memu mężowi — a mnie najbardziej — spodobało się sprawdzanie, czy spadnie śnieg w… kubku ze świeżo zaparzoną kawą. Trzeba doń wrzucić bryłkę cukru i patrzeć co się stanie.

Kiedy cukier się rozpuści, powstaną pęcherzyki. I to ponoć od ich zachowania zależy również śniegowe być albo nie być. Jeśli pęcherzyki pozostaną na środku kubka (filiżanki) i znikną na tym środku — będzie po prostu ładna pogoda. Gdyby jednak rozeszły się i znikły między środkiem a brzegami kubka — pogoda się zmieni. Jeśli popłyną do brzegów filiżanki i przy tych brzegach znikną — należy spodziewać się opadów. Latem — deszczu, a zimą — śniegu.

Niestety, Mała zjadła cały cukier w kostkach (zamiłowanie do ich chrupania ma po swojej chrzestnej). A w tym, którym mamy — jak na złość nie ma ani jednej grudki 🙂 Hej, znawcy — czy bardzo się wygłupię, zbrylając cukier do tego eksperymentu?

Literatura:

R. Zakrzewski: Zarys meteorologii praktycznej, Łódź 1928