O jabłku spod lewej pachy i nie tylko, czyli o magicznych staropolskich sposobach na wzbudzenie pożądania u mężczyzn

Staropolskie panny, żony i matrony miały znały sporo sposobów, by wzbudzać pożądanie u mężczyzn. Częstokroć sięgały również po zioła czary. Wiedzę o tych magicznych metodach czerpały od domniemanych czarownic i znachorek – o czym wiemy z dokumentów pozostałych po licznych procesach kobiet oskarżanych o uprawianie magii.

Miłość rozum zaślepi
Gdy się komuś w łeb wrzepi

M. Rej

Częstowanie jabłkiem ma szczególną tradycję… Lepiej uważać.

Krew miesięczna to tylko jedna z wydzielin, która – dodana do jadła lub napoju – miała moc wzbudzenia miłości i pożądania. Sporą popularnością cieszyło się również wykorzystanie właściwości potu. Chcąc rozkochać w sobie mężczyznę możesz wziąć przykład ze staropolskich niewiast i podać mu jabłko noszone przez jakiś czas pod lewą pachą. Równie skuteczny okazać może się popiół ze spalonej, przepoconej chusty dodany do wina lub ulubionej potrawy.

Zioła w staropolskiej magii miłosnej

Podczas uprawiania miłosnej magii wykorzystywano również lubczyki, czyli zioła mające szczególną moc wzbudzania afektu. Lubczyk ogrodowy, serdecznik, dzięgielica, trawa drżączka, paproć, szalej... Żyjąca w XVII wieku Agnieszka Gubalina, jedna z domniemanych czarownic podczas procesu wyznała, że zna około sześćdziesięciu gatunków ziół, które z powodzeniem stosowała w miłosnej magii…
Prócz roślin stosowano również tzw. używki priapowe, czyli substancje w skład których wchodziły jądra zwierząt uważanych za szczególnie jurne (koguty, konie, byki, króliki). Kobiety chcące nie tylko wzbudzić pożądanie ale i rozkochać w sobie mężczyznę – wykorzystywały również gołębie serca. Starte serce należało podzielić na dwie części i spożyć wraz z ukochanym.
Z. Juchowicz wspomina również o alkiermesach, czyli specjalnych cukierkach przygotowywanych z czerwca.
Ciekawą propozycją jest również rytuał, do którego używano: gniazd gołębich i ziela dziewięciornika. Trzy takie gniazda należało ugotować z zielem, następnie – w garnku oblepionym gliną – umieścić w ognisku i wypowiedzieć formułę: aby przeze mnie tak pragnął i schnął miłości mojej, jako to ziele schnie i pragnie, tak ten przeze mnie niechaj schnie radością, miłością.

Wystarczy wrzucić go za koszulę ukochanemu… Dziewięciornik. Do stosowania w miłosnych czarach wykorzystywany prawdopodobnie z powodu liści w kształcie serca. Jednakże jego nazwa pochodzić ma aż od 9 skutków leczniczych. Inne określenia to: serdecznik, dziewięcioranek, późnosz, podnosz (może stąd, że… dziewięciornik pomagał wyrywać do tańca), wyrwitaniec, urocznica, W magii miłosnej występuje wymiennie z: mirtem i liściem kaliny.

Chrzan i dzięcioły jako antidotum na miłosne czary…

Naturalnie istniały również magiczne metody mające przeciwdziałać niechcianym afektom. Korzystali z nich też wszyscy, którym zależało na zachowaniu czystości lub wierności. By pozbyć się kłopotliwej pożądliwości zalecano obmywanie się naparem z wrotycza. Obkładanie lędźwi sokiem z dziurawca. A także spożywanie… chrzanu. Ewentualnie pieczonych lub “warzonych” dzięciołów.
Prócz tego należało chodzić boso, dużo pracować i spać w “niemiękkim” łożu.

Wrotycz. Wierzono, że potrafi przywrócić mleko krowom, dziewictwo kobietom i odwracać grzmoty. Jego nazwa implikowała też takie właściwości jak: łagodzenie zawrotów głowy, powodowanie wymiotów, Inna jego nazwa to piżmo. Ze względu na zapach stosowano go też przeciw molom oraz wkładano go do trumien.

Literatura:

Słownik stereotypów i symboli ludowych. Rośliny. Zioła. Red. Jerzy Bartmiński, Lublin 2019,
Zbigniew Kuchowicz: Miłość staropolska. Warszawa 1982,
Agnieszka Lisak: Miłość staropolska: obyczaje, intrygi, skandale. Warszawa 2007

źródła zdjęć: pixabay