Apetyt na dziwne

Każdy chyba ma swoje “dziwactwa” kulinarne. Takie, o których wiedzą tylko najbliżsi. Bo tak publicznie wcinać niektóre rzeczy to trochę wstyd… Najlepiej niech inni myślą, że jemy wykwintne albo przynajmniej “normalne” potrawy. Ale OK, ja na przykład mam słabość do przypalonych ziemniaków (muszą być ze szczawiówki). A na przykład dziwię się tym, którzy na śniadanie wcinają zupę! Nie, żeby mleczną a pomidorówkę albo krupnik z wczorajszego obiadu… Jednak to wszystko nic w porównaniu z odwróconym łaknieniem!

Odwrócone łaknienie, czyli tzw. zespół Pica to zaburzenie odżywiania. Prowadzi ono do tego, że ludzie jedzą: piasek, szkło, włosy, papier lub kamienie. Tak jak bohaterka “Niedosytu”, który od 25. września września można oglądać w polskich kinach.

Znasz kogoś, kto cierpi na odwrócone łaknienie?

Zespół Pica objawia się tym, że osoba nim dotknięta czuje nieprzepartą ochotę na rzeczy, które są absolutnie niejadalne. Kiedyś oglądałam film dokumentalny o nerwicach natręctw i – tak sobie myślę – że odwrócone łaknienie ma z nerwicą natręctw sporo wspólnego. Zwłaszcza, że w tym dokumencie najbardziej wstrząsnął mną przykład osoby, która nie mogła powstrzymać się by wyrywać sobie włosy i rozgryzać ich cebulki.

Kiedy ostatnio rozmawiałam z koleżanką o zespole Pica – padło imię wspólnego znajomego, który od czasu do czasu wyrywa włos z brody i rozgryza… wiecie co.

Mimo wszystko i statystycznie rzecz biorąc – dużo częściej zdarzają się chyba nerwice natręctw nie związane z jedzeniem. Np. kompulsywne mycie rąk. Taką właśnie nerwicę miała babcia reżysera Niedosytu. Która dziennie potrafiła zużyć nawet cztery kostki mydła

Hunter – bohaterka gastrycznego dreszczowca

Niedosyt(tytuł ang. Swallow, czyli… jaskółka) to film, który w wielu krajach znany jest już od wiosny 2019 roku. To opowieść o młodej kobiecie, która właśnie założyła rodzinę i spodziewa się dziecka. Ma przystojnego męża i sama jest bardzo ładną blondynką. Mieszkają w dużym nowoczesnym domu, nad wodą. I nie, nie jest szczęśliwa. Dlaczego? Właśnie o tym jest Niedosyt. O tym dlaczego kobieta, która ma “wszystko” – nie jest szczęśliwa.  I to tak, że aż zaczyna jeść pinezki i ziemię

Film jest zrobiony pięknie. A to jeszcze bardziej potęguje emocje, które trudno nazwać kojącymi. Bo taką Hunter zna chyba każdy – ma tylko inne imię i nie je szklanych kulek…A jeśli je?

Lotos – pokarm lotofagów z opowieści Homera o przygodach Odyseusza.
 Lotofagia zapewniała rozkosz i zapomnienie… Może podobnie jest w przypadku hialofagii (apetytu na szkło) lub geofagii (apetytu na ziemię, piasek)?

Kiedy występuje zespół Pica

Łaknienie odwrócone najczęściej dotyczy kobiet w ciąży i dzieci. By stwierdzić zaburzenie, musi występować dłużej niż miesiąc. Najczęściej powodem jest:

  • niedobór mikroelementów, głównie żelaza, cynku i witamin,
  • zaburzenia rozwojowe,
  • stres.

Pica najczęściej mija samoistnie. Tak jak w przypadku maluchów, które jedzą wydzieliny z nosa. Jako mama, która często bywa wśród dzieci stwierdzam, że mukofagia – rodzaj łaknienia spaczonego– zdarza się wśród przedszkolaków XXI wieku równie często jak u tych, którzy byli przedszkolakami w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

Kiedy zespół Pica nie ustępuje powodując bezpośrednie zagrożenie życia (jak np. w przypadku jedzenia szkła (hialofagia) – zalecana jest psychoterapia.

Macie ochotę na Niedosyt? Słyszeliście o odwróconym łaknieniu?