Są rozmowy, które mogą sprawić, że możemy lepiej poznać nawet tych ludzi, których znamy już od dawna. A oni nas. Niżej pięć pytań, na które możemy odpowiedzieć również sami sobie, by być bliżej siebie w tym wielkim świecie.
Gdy ktoś odpowiada, nadając wypowiedzi żartobliwy ton, może po prostu nie zna odpowiedzi albo nie chce, byś je poznał/a. I to — uważam — też jest informacja.

3 życzenia (do złotej rybki lub Dżina)
Pytanie o 3 życzenia pozwala poznać nie tylko marzenia, ale i wartości osoby, którą chcemy (lepiej) poznać. Oczywiście, że zestaw odpowiedzi może różnić się od siebie w zależności od tego, co właśnie dzieje się w jej życiu.
Wyobraź sobie, że możesz obudzić się jutro z pewną cechą lub umiejętnością. Co wybierasz?
Umiem sobie wybaczać. Umiem słuchać innych. Potrafię inwestować/zakładać firmy, które przynoszą majątek. Potrafię upiec łososia i podać go z najlepszym sosem. Maluję piękne obrazki akwarelą. Jeżdżę konno, jakbym urodził/a się w siodle. Możliwości jest tyle, ile wymarzonych talentów.
Co sprawia, że rano wstajesz z łóżka?
Czy dzieje się to automatycznie i bezrefleksyjnie, czy łączy się z tym jednak jakieś przemyślenia? Czy to jakiś rozkaz z zewnątrz, czy chęć płynąca ze środka? Motywacje wszystkiego, co robimy w ciągu dnia, począwszy od wstania z wyra, mogą być rozmaite.
Co byś chciał/a, żebym o tobie wiedział/a
To jest super propozycja na pierwsze pytanie do osoby, z którą rozmawiamy pierwszy raz. I jest to rozmowa w celu poznania się. Prawdopodobnie mało kto zacznie nas sobą straszyć. Raczej wręcz przeciwnie. Zechce rzucić na siebie jak najładniejsze światło i flirt. Czy to jest coś, za czym chce się schować, czy faktycznie ważne rzeczy — okaże się dopiero później.
Z czego jesteś najbardziej dumy/dumna?
To kolejne pytanie, które sprawdzi się dużo lepiej niż pytanie wprost: jakie wartości są dla ciebie najważniejsze.
Trudno się nie zgodzić, że historie związane ze tym, z czego dumna jest Twoja osoba, mogą być bardzo ciekawe. Miałam przyjemność znać człowieka, który rzucił się w lodowatą wodę, by uratować innego człowieka. W dodatku sposób, w jaki o tym opowiadał, świadczył o tym, że zrobił to odruchowo, nie widząc w tym niczego specjalnego. Podobnie opowiadają o swojej pracy znajomi ratownicy medyczni czy lekarze.
Tak, wydaje mi się, że to jest bardzo ważne: nie tylko co ktoś mówi, ale jak to robi.
Więcej pytań:
Jak poznać lepiej: kogoś albo siebie (cz. 1)
Źródło: Wondermind/15 Questions That’ll Help You Get to Know Anyone Better, Fot. Pixabay/AdinaVoicu
Najnowsze komentarze